Изключване на имобилайзер
В нашия автоключарски център често извършваме услугата Immo Off или също известна като „изключване на имобилайзер” Нека първо да припомним (и обясним за незапознатите) какво точно представлява имобилайзерът и после ще посочим ситуациите, в които се налага неговото изключване.
Какво представлява и къде се намира имобилайзерът
Простичко казано това представлява защита на автомобила Ви срещу кражба. Той се задейства при изваждането на Вашия ключ и предотвратява нежелано запалване на двигателя на Вашето превозно средство. Имобилайзерът масово се използва от края на 1994 г. при европейските, а отначалото на новия век – и при тези, произведени в САЩ. Това е от важно значение, защото до този момент престъпниците почти без усилия успяват да подкарат всяко едно превозно средство. Ето кои са съставните части на имобилайзера:
Чип (транспондер).
Намира се в ключа на автомобила. Той притежава уникален код – същият е програмиран и в блока за управление на превозното средство. Така той е синхронизиран единствено към Вашия автомобил.
Блок за управление.
Функцията му е да проверява дали информацията, която е записана в ECU (паметта на компютъра), съвпада с данните, постъпващи към него когато завъртите своя автоключ. Двигателят няма да запали при разминаване в постъпилите данни.
Електромагнитно реле.
Принципно функцията на всяко едно реле е една и съща – да прекъсва електрозахранването. Тук то прекъсва електричеството във Вашия автомобил.
Къде се намира имобилайзерът? На съвсем различни места, което естествено зависи от модела и марката на превозното средство. При Volkswagen е в кутия, разположена до таблото за управление. При Nissan и Opel е върху контактния ключ, а при други като Audi и Seat е вграден в компютъра за управление.
Как действа имобилайзерът
Той подава кратък високочестотен сигнал в момента, в който се завърти автоключът. Това се извършва чрез антената (бобина), монтирана до контактния патрон на превозното средство. Сигналът захранва транспондера, намиращ се в автоключа чрез използването на електромагнитна индукция. После чипът излъчва този код към блока за управление. Чак когато компютърът сравни наличната и постъпилата информация, двигателят запалва.
Когато се опитате да запалите с ключ, който няма транспондер, то тогава двигателят може и да проработи за секунди, но после ще изгасне и ще се появи свете щ индикатор на таблото за управление. Например при Ford се разпада цялата връзка още преди стартера и двигателят въобще няма да запали. Тази сложна комуникация между също така сложните съставни елементи на имобилайзера, всъщност отнема наносекунди и е голямо улеснение, защото значително повишава сигурността на автомобила. Всеки един опит той да бъде преодолян може да доведе до големи повреди, вкл. до изтриване на информацията в компютъра или кутията на имобилайзера.
Когато имобилайзерът започне да създава проблеми понякога е необходимо той да бъде изключен. По форуми и автомобилни блогове ще срещнете какви ли не мнения от разбирачи, че това е лесно, но имайте едно наум. Ако не сте запален майстор на коли, не се заемайте с тази дейност. Изключването на имобилайзера е доста сложен процес, който дори е неосъществим при някои конкретни марки и модели автомобили.
Как да разберем, че проблемите са именно в имобилайзера
В ключарския център в Младост най-честите оплаквания, които получаваме, са: „Двигателят пали и гасне”, „Стартерът превърта, но двигателят не запалва”, „Няма никакъв стартер и на таблото мига индикатор за изключване на имобилайзера”. Причините за това може да са най-разнообразни. Ето най-основните от тях:
Загубена връзка между автоключа и имобилайзера;
Повреден имобилайзер;
Проблем със софтуера;
Проблеми със стартера;
Изхабен или слаб акумулатор;
Скъсан ремък;
Изгорели предпазители;
Неработещи дюзи и др..
При първите два проблема ще имате нужда от нашето съдействие, а при останалите – от професионалната помощ на електротехници автомонтьори. При загуба на връзката между ключа и имобилайзера не се налага той да бъде изключен, а просто препрограмиран, за да се възвърне отново синхронът между тях. Това е услуга, която също извършваме в ключарския ни център в Младост. Обаче ако имобилайзерът е повреден, то тогава той трябва да се изключи.
Какво представлява изключването на имобилайзера
Това не става чрез натискането на определен бутон, а се осъществява софтуерно като се препрограмира един или повече модули – това пак зависи от модела и годината на производството на колата. Вариант е и да се монтира емулатор, но как ще се действа в определената ситуация най-добре е това да кажат нашите майстори след като разберат точно за какъв модел автомобил става въпрос. По телефона също можем да Ви дадем информация за действията, които трябва да предприемете, но за целта ще са ни необходими годината на производство, модела на таблото и вида на компютъра.
За да препрограмираме определен модул ще трябва да имаме достъп до автомобила и компютъра му, защото ще ни трябва и неговия PIN код. Ние притежаваме необходимия софтуер, с който да получим тази информация, без да се налага (както се случва понякога) да се свързвате с производителя или дилъра на марката.
Според практическия опит на нашите майстори в Младост, най-често проблеми с имобилайзера имат следните марки автомобили:
BMW Е34, E38, E39
Всички модели Alfa Romeo
FIAT Bravo, Marea, Punto, Stilo
Nissan Almera Tino, Terrano, Primera
Citroen Jumper, Xsara Picasso, Relay, Saxo, Xantia
Ford Galaxy
Mercedes A-class, Sprinter, Vito
При колите с дизелов двигател за Opel Combo, Omega, Tigra, Vectra, Zafira.
Peugeot Boxer
Всички видове Seat Alhambra, Arosa, Cordoba, Ibiza
Volkswagen Bora, LT, Sharan, Caddy, EOS, Golf 3, Golf 4, Passat, Polo
Какво да правим когато загубим своя ключ
Имате два основни варианта за действие – търсите производителя на автомобила или неговия представител тук. Оттам ще Ви доставят нов ключ (често след седмици), който после трябва да бъде обучен в официален техен сервиз. Освен това ще се наложи да закарате колата на буксир или с автовоз до въпросния сервиз. Само си представете за каква загуба на време, пари и нерви става въпрос. Да не говорим, че през това време Вашият автомобил е практически неизползваем.
Далеч по-добро решение би било да ни потърсите в момента, в които имате или заподозрете, че имате проблем с имобилайзера. При Вас ще дойде наш майстор автоключар и на място ще обучи ключ и нов чип. Ще демонтираме ключалката, ще я пренаредим, ще обучим новия ключ и адаптираме чипа (транспондера) на място със специален софтуер с имобилайзера, таблото или компютъра. За някои автомобили може да се наложи да демонтираме кутията на имобилайзера в автомобила, като това трябва да бъде извършено в автоключарския ни център. После ще монтираме всичко отново на място.
Винаги може да разчитате на експресната помощ на нашите аварийни автоключари в SOS Locksmith Младост– до половин час те ще бъдат при Вас и ще Ви окажат съдействиенезависимо от Вашия проблем.